فعالیت دانش آموزان در یک روز مدرسه مصباح

ساعت ۷ صبح تا ۲ بعد از ظهر

7:35 - 7:00

- اول

بچه ها صبحانه خورده و سر حال به مدرسه می آیند. آنهایی که ناهار از خانه می آورند، ظرف های غذایشان را در جای مشخص شده میگذارند تا برای وقت ناهار گرم شود. دانش آموزان دفترهای روزنگارشان را در محل مخصوص میگذارند تا مسئول پایه آنها را بررسی کند، بعد سر کلاس میروند مراسم صبحگاه در حوزه ی يك سر صف و در حوزه ی دو سر کلاسهایشان با تماشای یک ویدئو روی پرده ی نمایش آغاز می شود.

8:20 - 7:35

- دوم

معلم با یک نقاله ی بزرگ سر کلاس می رود و بچه ها متوجه میشوند قرار است با مفاهیم ریاضی آشنا شوند. او اشکال هندسی را روی تخته میکشد و گاهی با استفاده از پاورپوینت برای بچه ها از نحوه ی محاسبه ی محیط و مساحت میگوید. وقتی دبستانی ها اولین کلاسشان را می گذرانند، پیش دبستانی ها تازه از راه می رسند و با بازی و ورزش مراسم صبحگاهشان را برگزار میکنند.

9:30 - 8:45

- سوم

دبستانی ها زنگ تفریح را پشت سرگذاشته اند و به کلاسها بر می گردند. حالا مهم ترین چالش آنها تمرین خوش نویسی است. بچه ها در طول سال به کمک مربیشان مبانی نوشتاری خط فارسی را آموزش می بینند و در نهایت در پایان سال پایه ی تحصیلی شان را با یک خط زیبا ترک میکنند. وقتی دبستانی ها در حال تمرین خوش نویسی هستند پیش دبستانی ها اولین کلاس آموزشی شان را پشت سر گذاشته اند.

9:50 - 9:30

- چهارم

در بین بچه های دبستان تب و تاب بازی با توپ بالاست. آنها به کمک مربی شان به گروه های چند نفره تقسیم میشوند و یک بازی گروهی را شروع میکنند. بعضی وقتها هم مربی ذهنشان را با یک بازی فکری درگیر میکند. این ساعت برای پیش دبستانی ها زنگ اولین میان وعده است. آنها شیر و کیکشان را می خورند تا دومین کلاس روز را سر حال شروع کنند.

10:35 - 9:50

- پنجم

کلاس علوم معمولا در آزمایشگاه مدرسه برگزار می شود. بچه ها با نظارت معلم کلاس آزادانه با استفاده از ابزارهای آزمایشگاه مفاهیم کتاب علوم را به صورت عملی می آموزند. گاهی وقت ها به صلاح دید معلم ابزارهای کمک آموزشی سر کلاس آورده می شود و بچه ها این ساعت را در کلاس میگذرانند. پیش دبستانی ها در این ساعت مشغول سر و کله زدن با کاغذهای رنگی و ساختن اشکال مختلف هستند.

11:35 - 10:50

- ششم

زنگهای ورزش از محبوب ترین ساعت های مدرسه برای بچه های دبستان است. دانش آموزان در ابتدای سال به دو گروه فوتبال و والیبال تقسیم میشوند. هر گروه در نیم سال اول به کمک مربی به صورت اصولی آن رشته ی ورزشی را آموزش میبیند و در نیم سال دوم فعالیت ورزشی اش را با گروه دیگر جابه جا می کند. در این ساعت پیش دبستانی ها هم سر کلاس موسیقی هستند و تلاش میکنند با نواختن نتهای درست آهنگ گوش نوازی با بلزهایشان بنوازند.

12:30 - 11:35

- هفتم

دبستانی ها بعد از چهل و پنج دقیقه فعالیت پر جنب و جوش به ناهار خوری مدرسه می روند تا غذای گرمشان را میل کنند. برای بچه های دوره ی دوم بخشی از این ساعت به برگزاری آزمونهای مشخص شده می گذرد. در این ساعت آخرین میان وعده ی پیش دبستانی ها که شامل یک وعده غذای گرم و سبک است سرو می شود.

13:15 - 12:30

- هشتم

حالا وقت آن است که بچه ها کتاب های فارسی شان را باز کنند. این زنگ به تمرین آموخته های قبلی دانش آموزان و یادگیری دستور زبان فارسی می گذرد. در بعضی روزها این زنگ به آموزش زبان انگلیسی نمایش خلاق، داستان خوانی یا دیگر موارد آموزشی اختصاص داده میشود. ساعت مدرسه برای پیش دبستانی ها در این جا تمام میشود و آنها برای استراحت و شروع یک روز با نشاط دیگر به خانه می روند.

13:40 - 13:15

- نهم

دانش آموزانی که تمایل دارند به نمازخانه ی مدرسه می روند و نماز ظهر و عصر را به صورت جماعت میخوانند بعد از آن یک بازی گروهی برای بچه ها با همراهی مربی شان برنامه ریزی شده است. بعضی روزها اگر مسئول پایه حرفی با بچه ها داشته باشد یا بچه ها بخواهند موضوعی را با او مطرح کنند از بخشی از این ساعت استفاده می‌شود.

14:25 - 13:40

- دهم

بچه ها برای گذراندن آخرین زنگ به کلاسهایشان باز می گردند. بعضی روزهای هفته این ساعت به کلاس فبک (فلسفه برای کودکان) اختصاص دارد. در این کلاس با خواندن داستان سؤالهایی در ذهن کودکان ایجاد میشود. این سؤالها در حلقه ی کندوکاو با گفت وگو واکاوی میشوند تا در این حین سه تفکر نقاد، خلاق و مراقبتی آموزش داده شود. در پایان کلاس بچه ها برای خروج از مدرسه آماده می شوند.