بوفه‌ی کتاب

معرفی کتاب های ارزشمند و مناسب سن دانش آموزان دبستانی

در سالهای نخست دبستان که کودکان با خواندن و نوشتن آشنا شده اند می توانند کتاب هایی با متن ساده و کوتاه را خودشان بخوانند. بنابراین بهتر است علاوه بر بلند خوانی برای کودکان گاهی هم اجازه دهیم خود کودکان کتاب به دست بگیرند و از خواندن کتاب لذت ببرند این کار به آنها اعتماد به نفس می دهد که مهارت های خود را به کار گیرند و در جهت تقویت این مهارتها تلاش کنند. کتاب هایی با موضوع مهارت های زندگی ارزشهای زندگی محیط زیست و کتابهای تصویری برای این گروه سنی مناسب است. بهتر است کتابهایی که به صورت غیر مستقیم به کودکان آموزش می دهند را در دسترسشان قرار دهیم. تنها خواندن کافی نیست. اگر میخواهیم که خواندن کتاب بر زندگی کودکان و نوجوانان بیشترین تاثیر را بگذارد باید درباره کتاب با آنها گفت و گو کنیم یا فعالیت هایی را در پیوند با آن برنامه ریزی کنیم.

گروه سنی الف و ب

۶ الی ۹ سال

گروه سنی الف و ب

۶ الی ۹ سال

گروه سنی ج

۹ الی ۱۳ سال

دوستان خوب و یک فکر بکر!اینگرید شوبرت - دیتر شوبرت | گروه سنی الف

«دوستان خوب و یک فکر بکر!» یک کتاب تصویری بامزه درباره‌ی دو دوست بازی‌گوش است که متوجه می‌شوند با هم بازی کردن سرگرم‌کننده‌تر و لذت‌بخش‌تر از تنها بازی‌کردن است.

دو جونده‌ی کوچولوی داستان ما حوصله‌شان سر رفته است و پس از کمی یکه‌به‌دو‌ سرانجام تصمیم می‌گیرند که با هم کلبه‌ای بسازند. یکی‌شان می‌رود دنبال سنگ و دیگری شاخه جمع می‌کند. اما هنوز کار ساختن کلبه آغاز نشده که با هم دعوای‌شان می‌شود! هیچ‌کدام حاضر نیست کوتاه بیاید و بنابراین تصمیم ‌می‌گیرند هر یک به تنهایی کلبه‌ی خودش را بسازد.

در پی اتفاقاتی خنده‌دار، در حالی‌ که آن دو هم‌چنان مشغول بگومگو و رجزخوانی برای یک‌دیگر هستند هر دو کلبه‌ فرو می‌ریزد و آن‌ها آسیب‌های کوچکی می‌بینند. این جور مواقع یک دوست خوب می‌تواند ما را تسکین و دل‌داری بدهد. آن دو یک‌دیگر را آرام می‌کنند و ناگهان فکر بکری به ذهن‌شان می‌رسد: چرا با کمک هم یک برج نسازند؟!

ماجرای ساده‌ی این کتاب برای بسیاری از کودکان و والدین رویدادی آشناست. گاه برای کودکان بازی کردن با دیگری و رسیدن به توافق، کاری دشوار است و والدین هم گاهی از این‌که یک بازی کوچک به‌سادگی می‌تواند به دل‌خوری و کشمکش تمام‌عیار ختم شود کلافه و متعجب می‌شوند. آیا این‌جور مواقع باید مستقیم دخالت کرد؟ یا تا جای ممکن اجازه داد کودکان خود مشکلات‌شان را حل کنند؟ دوستان خوب پدری دارند که از دور و با فاصله مراقب آن‌هاست اما تا وقتی که اوضاع بیش از اندازه خطرناک نشده باشد دخالتی نمی‌کند. هنگامی که ماه آرام آرام برمی‌آید بابا به موقع از راه می‌رسد و کوچولوهای دوست‌داشتنی‌اش را از سقوط از برج نجات می‌دهد و با خود به خانه می‌برد، جایی که مامان منتظر آن‌هاست. اما دوستان خوب از همین حالا برای فردا فکر بکر دیگری دارند!

اینگرید و دیتر شوبرت، آفرینندگان این کتاب، بیش از سی‌ سال است که با هم به کار خلق کتاب‌های تصویری مشغولند. این دو نویسنده و تصویرگر خلاق در آلمان به دنیا آمده‌اند اما چندین سال است که در هلند کار و زندگی می‌کنند. نخستین کتاب آن‌ها «کروکودیلی زیر تخت خواب من است!» به سرعت مشهور شد و در ۱۴ کشور انتشار یافت. مجموعه کتاب «دوستان خوب» از جمله جدیدترین آثار آن‌هاست. عنوان دیگری از این مجموعه، «دوستان خوب، آماده‌ی ماجراجویی»، نیز توسط انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان منتشر شده است. از دیگر کتاب‌های دیتر و اینگرید شوبرت که به فارسی ترجمه شده می‌توان به «چتر» و «جوجه خرس‌ها» اشاره کرد.

اسباب کشی به خانه ی نوپیتر فان دن هوفل - گروه سنی الف و ب

کتاب «اسباب کشی به خانه ی نو» داستان جابه‌جایی بامزه و پرجزئیات جانوران به خانه‌ی جدیدشان است. اگر بخواهید به خانه‌ای جدید بروید اولین چیزی که برمی‌دارید چیست؟ تصویرهای کتاب خواننده را به کشف علایق هر کدام از جانوران دعوت می‌کند. انتخاب‌های آن‌ها عجیب و گاهی خنده‌دار است. بعضی‌هاشان وسیله‌های خانه را با خود می‌برند، مانند سگ که صندلی ناهارخوری را برداشته است. اما بعضی دیگر انتخاب‌های شخصی‌تری دارند. مثل مگس‌خوار که دوست دارد عینک‌های آفتابی‌اش را همراه ببرد. شوخی و کنایه در متن و تصویر زیاد است. مانند پرندگانی که درحال پرواز به خانه‌ی جدید ‌قفس‌شان را هم با خود می‌برند. یا گوزن شمالی که کوله‌باری از وسیله‌های شکار به همراه دارد.

جانوران به سوی خانه‌ی نو حرکت می‌کنند. کدام خانه را ترک کرده‌اند؟ خانه‌ی جدیدشان کجاست؟ در پس‌زمینه‌ی خاکستری کتاب می‌بینیم که طبیعت کم‌کم جای خود را به روستا و بعدتر به شهر می‌دهد. همچنین در تمام مسیر پاهایی سبز و مرموز را می‌بینیم و در پایان می‌فهمیم پاهای دایناسوری است که ناخواسته خانه‌ی جدید را خراب کرده است. هنگامی که جانوران به خانه‌ی جدید می‌رسند با ویرانه‌ی آن روبه‌رو می‌شوند. آن‌ها خانه‌ای در شهر ندارد.

«اسباب‌کشی به خانه‌ی نو» کتابی با تصاویر جذاب و محسورکننده است که یه شکلی متفاوت و تاشو تصویرگری و طراحی شده است. تصاویر کتاب برای هر گروه سنی جذابیت‌های ویژه‌ای دارد. کودکان نوپا با نام جانواران و اشیا آشنا خواهند شد. هرچه سن کودکان بالاتر بروند امکان گفت‌وگو و تعامل بیش‌تر می‌شود و کودکان به کشف جزئیات و شوخی‌ها تصویر می‌پردازند. همچنین می‌توان از طریق این کتاب به موضوع محیط زیست پل زد و درباره‌ی هرکدام از جانوران،‌ زیستگاه‌ و شرایط زندگی‌شان فعالیت‌هایی در پیوند با کتاب انجام داد.

با تومیلیا پراخمان - گروه سنی الف و ب
کتاب «اسباب کشی به خانه ی نو» داستان جابه‌جایی بامزه و پرجزئیات جانوران به خانه‌ی جدیدشان است. اگر بخواهید به خانه‌ای جدید بروید اولین چیزی که برمی‌دارید چیست؟ تصویرهای کتاب خواننده را به کشف علایق هر کدام از جانوران دعوت می‌کند. انتخاب‌های آن‌ها عجیب و گاهی خنده‌دار است. بعضی‌هاشان وسیله‌های خانه را با خود می‌برند، مانند سگ که صندلی ناهارخوری را برداشته است. اما بعضی دیگر انتخاب‌های شخصی‌تری دارند. مثل مگس‌خوار که دوست دارد عینک‌های آفتابی‌اش را همراه ببرد. شوخی و کنایه در متن و تصویر زیاد است. مانند پرندگانی که درحال پرواز به خانه‌ی جدید ‌قفس‌شان را هم با خود می‌برند. یا گوزن شمالی که کوله‌باری از وسیله‌های شکار به همراه دارد. جانوران به سوی خانه‌ی نو حرکت می‌کنند. کدام خانه را ترک کرده‌اند؟ خانه‌ی جدیدشان کجاست؟ در پس‌زمینه‌ی خاکستری کتاب می‌بینیم که طبیعت کم‌کم جای خود را به روستا و بعدتر به شهر می‌دهد. همچنین در تمام مسیر پاهایی سبز و مرموز را می‌بینیم و در پایان می‌فهمیم پاهای دایناسوری است که ناخواسته خانه‌ی جدید را خراب کرده است. هنگامی که جانوران به خانه‌ی جدید می‌رسند با ویرانه‌ی آن روبه‌رو می‌شوند. آن‌ها خانه‌ای در شهر ندارد. «اسباب‌کشی به خانه‌ی نو» کتابی با تصاویر جذاب و محسورکننده است که یه شکلی متفاوت و تاشو تصویرگری و طراحی شده است. تصاویر کتاب برای هر گروه سنی جذابیت‌های ویژه‌ای دارد. کودکان نوپا با نام جانواران و اشیا آشنا خواهند شد. هرچه سن کودکان بالاتر بروند امکان گفت‌وگو و تعامل بیش‌تر می‌شود و کودکان به کشف جزئیات و شوخی‌ها تصویر می‌پردازند. همچنین می‌توان از طریق این کتاب به موضوع محیط زیست پل زد و درباره‌ی هرکدام از جانوران،‌ زیستگاه‌ و شرایط زندگی‌شان فعالیت‌هایی در پیوند با کتاب انجام داد.